Grįžti į pradinįSvetainės medis   English Neįgaliesiems Mobili versija

nuoroda kariuomene     

 

KAS įvykių kalendorius

P A T K P Š S
29 30 3 5
7 8 9 10 11 12
14 16 18
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 2

 

 

Kariai pagerbs Laisvės gynėjų atminimą

2007.01.12
image

Prisimenant 1991 m. sausio 13 d. įvykius, penktadienį sausio 12-ąją Lietuvos kariai uždegs atminimo laužus Vilniuje prie televizijos bokšto (17.00), Lietuvos nacionalinio radijo ir televizijos pastato (18.00) ir Nepriklausomybės aikštėje (19.00). Kariai susirinkusius vaišins arbata. Taip pat visoje Lietuvoje bus uždegti atminimo laužai. Krašto apsaugos ministerijos ir kariuomenės vadovybė taip pat dalyvaus Lietuvos laisvės gynėjų dienos minėjimo renginiuose.

Aplankykite fotoparodą, skirta 1991 m. sausio 13d. atminimui 

 

 

Vaikai piešia sausio 13-ąją

Karo policijos vadas, majoras Ričardas Pocius sakė: „Esu įsitikinęs, kad nuo tų dienų kariuomenės uniforma vienija ypatingą tvirtą ir patikimą žmonių komandą. Drąsiai sakau, kad sausio 13-osios įvykiai yra mūsų vieningos ir tvirtos Lietuvos kariuomenės krikštatėvis. Sausio dvyliktosios dieną man svarbiausias yra laužas Nepriklausomybės aikštėje – tas, prie kurio buvau tada. Ten buvo mano namai. Ten praleidau ištisus devynis mėnesius. Gal simboliška – tiek pat reikia laiko, kad pasaulį išvystų žmogus.” (Skaityti daugiau sausio įvykių dalyvių atsiminimų)

O Krašto apsaugos ministerijos Gynybos štabo Logistikos valdymo skyriaus kapitonas Dainius Kecorius drąsiai teigė, „kad su tais, su kuriais buvau sausį, ir šiandien tebeeičiau į žvalgybą. Nežiūriu kokį laipsnį šiandien žmogus beturėtų – atsimenu juos visus dar tada, kai visi buvome tiesiog kariai saugantys savo Tėvynės laisvę. Tokiais pačiais ir likome. Sausio 12 dieną degantys atminimo laužai – visi vienodai svarbūs, tačiau aš renkuosi laužą prie mūsų Seimo. Tai mūsų laisvės lopšys. Ten buvo susirinkusi tarsi sumažinta mūsų valstybė, visa Lietuva: žmonės iš visų Lietuvos kraštelių.”

Lietuvos kariuomenės sporto klubo viršininką pulkininką leitenantą Valentiną Mizgaitį kasmet artėjant sausio 13-ajai „aplanko pozityvios mintys – jautėmės lyg po išlaikyto egzamino” – sakė pulkininkas. „Sausio 12 dieną Vilniuje dega daugybė laužų. Tačiau Nepriklausomybės aikštėje – man ypač svarbus. Jis buvo kaip vilties, gyvenimo spindulys.

20.00 val. Vilniaus akademinėje Šv. Jonų bažnyčioje vyks koncertas „In Memoriam”. Dalyvaus Lietuvos kamerinis orkestras, choras „Polifonija”. Dirigentai – Modestas Pitrėnas, Gediminas Ramanauskas. Įėjimas laisvas.

Sausio 13 d. 10.00 val. Lietuvos Respublikos Seime vyks iškilmingas posėdis, Nepriklausomybės aikštėje Vilniuje bus pakelta valstybinė vėliava (12.00), ant žuvusiųjų už Lietuvos laisvę kapų Antakalnio kapinėse bus padėtos gėlės (13.00), žuvusieji bus pagerbti tylos minute. Lietuvos krašto apsaugos savanorių pajėgų kariai pagerbs Laisvės gynėjus, palaidotus Alytaus, Kauno, Kėdainių, Marijampolės, Rokiškio kapinėse. Vyks minėjimo renginiai apskrityse, miestuose ir miesteliuose, kuriuose dalyvaus Krašto apsaugos sistemos kariai.

Lauko pajėgų vadas brigados generolas Arvydas Pocius sakė, kad „sausio 13 d. man prasmingas yra iškilmingas posėdis Seime, nes vien buvimas šiuose rūmuose primena tą lemtingąjį sausį. O vėliavų pakėlimo ceremonija Nepriklausomybės aikštėje man asocijuojasi su tų dienų laiminga kulminacija – mūsų atstovėta, apginta, išsaugota laisve ir nepriklausomybe. Kylant vėliavoms išgyvenu pergalės džiaugsmą.” 

Kpt. D. Kecorius: „Sausio 13-osios programos punktai visi tarsi simbolizuoja skirtingus etapus. Man simboliškiausia yra vėliavos pakėlimas Nepriklausomybės aikštėje. Ten mane traukia labiausiai.”

12.00 val. startuos XVI tradicinis tarptautinsi pagarbos bėgimas „Gyvybės ir mirties keliu” (Antakalnio kapinės – Televizijos bokštas). Jame dalyvaus apie 500 kariškių.

Motorizuotosios pėstininkų brigados „Geležinis Vilkas” Karaliaus Mindaugo motorizuotojo pėstininkų bataliono, II-osios mechanizuotosios pėstininkų kuopos vadas, vyresnysis leitenantas Mindaugas Matukonis, apdovanotas Vyčio kryžiaus medaliu už pasiaukojimą misijų metu sako, kad pagarbos bėgimas turi savo misiją, galingą užtaisą. „Dalyvauju bėgimuose nuo pat pirmojo kurso Karo Akademijoje, nuo 1998 metų. Man svarbu tai ką darau. Manau, kad žuvusiuosius gerbti galima įvairiai: ne tik paminklais, publikacijomis žiniasklaidos priemonėse, bet ir bėgant. Tada šimtų žmonių širdys ima plakti smarkiau. Ar tai tik įprasta reakcija į fizinį krūvį? Gal daugybės širdžių ritmas – padėka tiems, kurie iškovojo mums laisvę.”

16.00 val. Šv. Kotrynos bažnyčioje (Vilniaus g. 30) vyks koncertas „Kada sūneliai sugrįš”. Dalyvaus Lietuvos kariuomenės Garbės sargybos orkestras, dirigentas kapitonas Egidijus Ališauskas; Veronika Povilionienė, Vytautas Kernagis, ansamblis „Blezdinga”. Kariai vaišins arbata. Įėjimas laisvas.

18.00 val. šv. Mišios Vilniaus Arkikatedroje bazilikoje.

Sausio 13-oji Lietuvoje minima kaip Laisvės gynėjų diena, pagerbiant žuvusiuosius 1991 m. sausio 13 d. kai sovietai karine jėga bandė nuversti teisėtą Lietuvos valdžią, 1990 m kovo 11 d. paskelbusią šalies nepriklausomybę nuo SSRS.

Sovietų kariuomenei ir specialiesiems daliniams užimant televizijos bokštą ir Lietuvos radijo ir televizijos pastatą, žuvo 14 ir buvo sužeista per tūkstantį žmonių. Tačiau SSRS kariškiai nesiryžo pulti tūkstančio žmonių saugomo tuometinės Aukščiausios Tarybos – Atkuriamojo Seimo pastato.

Komentuokite
Krašto apsaugos ministerija pasilieka teisę pašalinti komentarus, įžeidžiančius žmogaus garbę ir orumą, skatinančius tautinę, rasinę, religinę nesantaiką, skatinančius smurtą.
Vardas
El. paštas
Komentaro tekstas
Apsaugos kodassecimg

 
Biudžetinė įstaiga, kodas Juridinių asmenų registre 188602751.
Totorių g. 25, LT-01121 Vilnius, tel. 8 (706) 70750, faks. (8 5) 264 8517, el. paštas kam@kam.lt
PVM mokėtojo kodas LT100001016116
© Lietuvos Respublikos krašto apsaugos ministerija
Sprendimas: Fresh Media