Naujienos » Konkursai » „Ką žinai apie Lietuvos kariuomenę“ » 2013 m. informacija | Spausdinti ![]() |
2013 m. informacija
Balandžio 26 d. Lietuvos Didžiojo kunigaikščio Vytenio bendrosios paramos logistikos batalione, Marijampolėje, vyko 18-ojo mokinių konkurso „Ką žinai apie Lietuvos kariuomenę“ finalas. Jame dalyvavo 30 atrankiniuose konkurso etapuose geriausiai pasirodžiusių moksleivių ir juos paruošusių mokytojų iš visos Lietuvos.
Konkurso nugalėtoja tapo Joniškio Aušros gimnazijos moksleivė Lauryna Filatovaitė, surinkusi 74 taškus. Antrąją vietą užėmė Daugailių pagrindinės mokyklos auklėtinis Karolis Ramoška, surinkęs 56 taškus. Trečioji vieta atiteko Livetai Aleksaitei iš Raseinių Šaltinio pagrindinės mokyklos, surinkusiai 54 taškus.
Konkurso nugalėtojus pasveikino ir apdovanojimus jiems įteikė krašto apsaugos ministras Juozas Olekas, Krašto apsaugos savanorių pajėgų vadas pulkininkas Romualdas Moldaris, Švietimo ir mokslo ministerijos, Lietuvos aukštųjų mokyklų atstovai bei kiti konkurso organizatoriai ir rėmėjai.
„Džiaugiuosi, kad yra tiek daug jaunimo, besidominčio Lietuvos ir kariuomenės istorija. Tikiu, kad šie jaunuoliai ateityje taps visaverčiais Krašto apsaugos savanorių pajėgų kariais, - sakė krašto apsaugos ministras Juozas Olekas. - Noriu palinkėti nugalėtojams dar didesnių ambicijų krašto apsaugos sistemoje, galbūt ateityje tai bus jūsų nuolatinė darbo ar tarnybos vieta. Norėčiau palinkėti jums sėkmės moksle ir gyvenime. Linkiu, kad šiame konkurse dalyvautų kuo daugiau mokyklų ir ne tik finalas, bet ir atrankiniai turai kiekvienoje Lietuvos mokykloje susilauktų daugiau dėmesio“.
Lina Ulinienė, Joniškio Aušros gimnazijos istorikė, į konkursą vežėsi visą grupę savo parengtų moksleivių. Jau dešimtmetį viktorinoje dalyvaujanti pedagogė labai džiaugėsi savo mokinės Laurynos sėkme. „Studijavome ne tik įvairiausią programinę literatūrą, bet ir papildomą, istorinę, karinę periodiką, informacijos ieškojome internete, taip pat analizavome praėjusių metų konkursų klausimus, “ - sakė mokytoja.
„Negaliu patikėti, kad laimėjau konkurso finale. Mokytoja labai daug padėjo, davė daug naudingų patarimų ir medžiagos, taip pat nuoširdžiai pagelbėjo ir konsultavo šiame konkurse jau ketvirtą kartą dalyvaujantis Vytautas Brijūnas iš tos pačios gimnazijos. Domėjomės ne tik senųjų mūšių istorija, bet ir tuometinių karvedžių naudota taktika, kitomis mūšio detalėmis, tada labiau įsitraukdavau ir dar stipriau susidomėdavau. Lietuvos istorija domiuosi jau nuo pradinių klasių, o toje pačioje istorijoje yra labai daug ir Lietuvos kariuomenės istorijos“, kalbėjo konkurso „Ką žinai apie Lietuvos kariuomenę“ nugalėtoja, vienuoliktokė Laura Filatovaitė.
Finale mokiniai varžėsi dviem etapais. Pirmojo metu finalininkai, suskirstyti į penkias grupes po šešis, varžėsi dėl geriausiojo grupėje vardo. Finalo nugalėtojai paaiškėjo per antrąjį etapą, kuriame žinių mūšyje kovojo penki grupių nugalėtojai ir aktyviausias dalyvis iš salės. Pastarųjų teisingų atsakymų skaičius ir nulėmė konkurso nugalėtojus.
Konkurso finalo pertraukoje dalyviai turėjo galimybę susipažinti su vienu didžiausių Lietuvos kariuomenės logistiniu daliniu – Lietuvos Didžiojo kunigaikščio Vytenio bendrosios paramos logistikos batalionu. Mokiniai ir mokytojai galėjo apžiūrėti karinę logistikos techniką, specialios paskirties įrangą, ginkluotės ekspoziciją, susipažino su dalinio istorija, jo paskirtimi. Konkurso dalyviai taip pat bendravo su bataliono kariais apie tarnybą šalyje ir užsienyje, įgytą patirtį tarptautinėse operacijose, laisvalaikį, pamatyti jų kasdienybę.
„Ką žinai apie Lietuvos kariuomenę“ – visos šalies mastu rengiamas mokinių konkursas, skirtas vyresniųjų klasių mokiniams. Šiemet surengtas jau 18-ąjį kartą. Daugiau nei dešimt metų konkursą drauge organizuoja Krašto apsaugos ir Švietimo ir mokslo ministerijos.
Konkurso tikslas – paskatinti mokinius domėtis ne tik Lietuvos istorija, bet ir atkreipti dėmesį į kariuomenės vaidmenį Lietuvos valstybės raidoje, sekti dabartinės kariuomenės veiklą, įvykius, aktualijas. Konkursu siekiama ugdyti jaunimo pilietiškumą, pasididžiavimą savo valstybe ir kariuomene.
Konkursas vyksta trim etapais. Pirmasis rengiamas mokyklose, antrasis – internetu, o trečiasis – finalinis – organizuojamas viename iš Lietuvos kariuomenės padalinių.
Idėja organizuoti konkursą „Ką žinai apie Lietuvos kariuomenę“ gimė 1995 m. tuometinės Savanoriškosios krašto apsaugos tarnybos (SKAT) štabe. Tarnybai tuo metu vadovavo dabartinis Lietuvos kariuomenės vadas generolas leitenantas Arvydas Pocius. SKAT tuo metu daug dėmesio skyrė darbui su jaunimu, nuolat ieškojo naujų, įvairesnių bendravimo formų. Konkursas buvo sumanyta kaip priemonė paskatinti moksleivius domėtis savo šalies istorija, Lietuvos kariuomenės istorija, kovomis už nepriklausomybę, rezistencijos laikotarpiu.
Per visus konkurso gyvavimo metus konkurse dalyvavo daugiau kaip vienuolika tūkstančių mokinių iš visos Lietuvos.
APSIGINKLUOKITE ŽINIOMIS IR PIRMYN Į KLAUSIMŲ MŪŠĮ!!!
PASITIKRINK SAVE ŽINIOMIS IŠ KONKURSŲ „KĄ ŽINAI APIE LIETUVOS KARIUOMENĘ“
Nesi tikras, ar turi pakankamai žinių pasiryžti ir sudalyvauti mokinių konkurse „Ką žinai apie Lietuvos kariuomenę“, o gal nori sužinoti daugiau apie Lietuvos karius, karinius vienetus, svarbiausius įvykius nuo seniausių laikų iki dabar? Kiekvieną dieną pateiksime ne tik klausimą, bet ir atsakymą iš praėjusių konkursų. Pasitikrink savo žinias ir pasipildyk nauja informacija kasdien.
1. 1362 m. Lietuvos didžiojo kunigaikščio Algirdo vadovaujama kariuomene sumušė totorius ir užėmė Podolę ir Kijevą. Kaip vadinamas šitas mūšis?
Mėlynųjų vandenų mūšis
Strėvos mūšis
Klecko mūšis
Oršos mūšis
2. Jau LDK laikais kariuomenė buvo organizuojama prievolės principu. Nuo XVI amžiaus buvo pradėta šaukti visus vyrus, kurie:
Turėjo karinės patirties
Gyveno LDK teritorijoje
Turėjo žemės
Buvo nevedę
3. Kokie kariai į mūšį jodavo ant žirgų, o kaudavosi pėsti?
Dragūnai
Husarai
Lengvieji pėstininkai
Ulonai
4. Ginklas, panašus į kirvį, tik ilgu kotu vadinasi:
Arbaletas
Arkebuza
Alebarda
Pentinai
5. Kada įkurta Savanoriškoji krašto apsaugos tarnyba?
1991 m. sausio 17 d.
1991 m. rugpjūčio 18 d.
1990 m. liepos 17 d.
1993 m. rugpjūčio 31 d.
Atsakymas
6. Koks žymus Lietuvos tarpukario asmuo, dalyvavo Pirmajame pasauliniame kare, 1920 m. įstojo į Lietuvos kariuomenę, dalyvavo Klaipėdos sukilime, žaidė ir Lietuvoje propagavo beisbolą, regbį, futbolą, krepšinį, boksą, vėliau tapo Lietuvos karo lakūnu?
Atsakymas
7. Kam vadovavo lauko etmonas Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės laikais?
Samdomajai kariuomenei
Lauko kariuomenei
Reguliariajai kariuomenei
Gvardijos pulkui
8. Koks Lietuvos kariuomenei priklausantis pastatas pavaizduotas 20 Lt banknoto reverse?
9. Kas yra vyriausiasis ginkluotųjų pajėgų vadas?
Lietuvos kariuomenės vadas
Lietuvos Respublikos Prezidentas
Lietuvos Respublikos Seimo Pirmininkas
Lietuvos Respublikos krašto apsaugos ministras
Atsakymas
10. Koks Lietuvos kariuomenės karys nešioja šį ženklą?
Lietuvos kariuomenės vadas
Lietuvos kariuomenės vyriausiasis kapelionas
Lietuvos kariuomenės vyriausiasis puskarininkis
Lietuvos kariuomenės vyriausiasis karo policininkas
11. 1503 m. buvo pradėta statyti Vilniaus gynybinė siena, turėjusi saugoti miestą nuo totorių puldinėjimų. Kokie žinomiausi sienos fragmentai yra išlikę iki šiol?
Atsakymas
12. Kaip pagal Lietuvos statutą bausdavo bajorus, neatvykusius į karą?
13. Kokio LDK kunigaikščio vardu buvo pavadintas 1918 m. pradėtas formuoti pirmasis Lietuvos kariuomenės pulkas?
Kęstučio
Gedimino
Algirdo
Vytauto
14. Iš kokios šalies ir kuriais metais Lietuva „atsiėmė“ Palangą?
Iš Vokietijos 1922 m.
Iš Prancūzijos 1923 m.
Iš Latvijos 1921 m.
Iš Rusijos 1920 m.
Atsakymas
15. Kokio karinio vieneto yra ši vėliava?
Atsakymas