Grįžti į pradinįSvetainės medis   English Neįgaliesiems Mobili versija

nuoroda kariuomene     

 

KAS įvykių kalendorius

P A T K P Š S
28 29 2
4 5 10
11 12 15
18 20 23 24
25 27 29 30
2 4 5 7

 

 

Kariuomenės ir visuomenės šventė

Gegužės 15 d. Vilniuje, Vingio parke vilniečius ir miesto svečius vėl džiugino kariuomenės ir visuomenės šventė, šįkart apėmusi 600 kariuomenės metų - nuo šiandienos iki Žalgirio mūšio, kurio jubiliejų šiemet minime.

 

Šventėje dalyvavo Lietuvos Prezidentė Dalia Grybauskaitė, krašto apsaugos ministrė Rasa Juknevičienė, kariuomenės vadas generolas majoras Arvydas Pocius bei kiti svečiai.

 

„Partizanų pagerbimo, visuomenės ir kariuomenės vienybės diena - labai graži dar tarpukario Lietuvoje užgimusi tradicija, kuri žadina mūsų istorinę atmintį ir stiprina karių bei civilių piliečių ryšius. Ypač jaunimui ši šventė yra puiki galimybė gyvai ir betarpiškai susipažinti su karinės tarnybos aplinka, karine technika ir ginkluote. Džiugu, kad kiekvienais metais ji sulaukia vis daugiau visuomenės dėmesio. Tikiuosi, kad kiekvienas doras Lietuvos pilietis supranta, jog šalies  gynyba - visų mūsų rūpestis, todėl reikia naudotis proga geriau pažinti šią sritį", - šventės  išvakarėse sakė krašto apsaugos ministrė R. Juknevičienė.     

 

„Šią dieną minėti visiems drauge - kariuomenei ir visuomenei, partizanams - prasminga ir teisinga. Kare už laisvę pirmose linijose visada turi būti ir visada bus kariai. Tačiau, prireikus, už jų pečių stoja tauta. Kviečiu visus tautiečius atvykti į šventę ir pabūti su kariuomene kartu," -  sakė kariuomenės vadas gen. mjr. A. Pocius. 

 

Šventė Vingio parke prasidėjo Krašto apsaugos savanorių pajėgų bigbendo ir Didžiojo Lietuvos etmono Jonušo Radvilos mokomojo pulko parašiutininkų pasirodymais. Vėliau Garbės sargybos kuopos kariai pademonstravo naują jubiliejinę - dešimtąją - parodomąją programą, apjungusią visų ankstesnių kasmet naujai parengiamų programų elementus.

 

Šventėje pirmą kartą visuomenei prisistatė „Vytautas Didysis" su savo raitąja palyda, besirengiančia vykti į Lenkiją. Apie 200 Lietuvos mokinių dalyvavo Žalgirio mūšio inscenizacijoje, šachmatų lentoje atgijo figūros ir susirėmė teatralizuotoje partijoje, o viduramžių riteriai garbę gynė nesuvaidintose kovose.

 

Į šventę atėjusių šachmatų mėgėjų laukė ypatingas siurprizas - galimybė sužaisti simultaną su 2009 metų Lietuvos šachmatų čempionu ir tarptautiniu didmeistriu Šarūnu Šulskiu, kuris vienu metu prie penkiolikos šachmatų lentų susirungė su penkiolika šio žaidimo mėgėjų.

 

Ne mažiau įspūdingai Vingio parke pasirodė ir šiuolaikinė kariuomenė. Specialioje karinėje operacijoje išvydome dramatišką kovą su priešu, kurioje kariai draugus vadavo iš nelaisvės, atrėmė priešą, išgelbėjo sužeistuosius, sunaikino sprogmenis ir galiausiai laimėjo kovą. Operacijoje dalyvauvo apie 30 karių, šarvuočiai M-113, sunkvežimiai UNIMOG, SISU, visureigiai „Land Rover", priešo paliktus sprogmenis naikino Juozo Vitkaus inžinerijos bataliono išminavimo robotas.

 

Vingio parke dalyvavo ir prisistatė visos kariuomenės pajėgų rūšys - Karinės sausumos, oro, jūrų ir specialiųjų operacijų. Kariai pasakojo apie vykdomas užduotis, turimą ginkluotę, karinę techniką.

 

Šventėje nuolat veikė „karinis palapinių miestelis", kuriame buvo galima pamatyti ar net išbandyti karinę techniką ir ginkluotę: jau pirmiau minėtus skirtingų modifikacijų šarvuočius M113, visureigius HMMWW su ginkluote, daugiatikslės paskirties sunkvežimius SISU, UNIMOG, artilerijos pabūklus, granatsvaidžius, minosvaidžius, prieštankinio ginklo sistemos JAVELIN kompiuterinį simuliatorių, priešlėktuvinius ginklus STINGER, lengvuosius šaulio ginklus, paieškos ir gelbėjimo sraigtasparnį Mi-8T, povandeninių veiksmų komandos nardymo įrangą, povandeninį robotą, dykumos džipą su įranga ir ginkluote, vandens valymo įrangą. Čia taip pat buvo galima apžiūrėti XIV a. kario aprangą ir ekipuotę.

 

Vingio parke buvo įrengta ir improvizuota Afganistano tarptautinių operacijų stovykla, kurioje šventės svečiai galėjo  susipažinti su Lietuvos karių atliekamomis misijomis Afganistane, Irake ir Bosnijoje ir Hercegovinoje, pabendrauti su misijose dalyvavusiais kariais.  

 

Šventėje tradiciškai buvo galima išbandyti jėgas ir  įvairiuose kariniuose atrakcionuose - išardyti ir surinkti ginklą, pasimatuoti karinę uniformą ir nusifotografuoti, užsimaskuoti veidą, išbandyti save kariniuose sportiniuose žaidimuose. Aštrių pojūčių mėgėjai galėjo patys mėginti išminuoti minų lauką. Karo medicinos tarnybos palapinėje norintieji buvo „operuojami" karinėje operacinėje - tikroviški muliažai gali išgąsdinti ne tik silpnesnių nervų stebėtojus.

 

Juozo Vitkaus inžinerijos bataliono kariai Vingio parke įrengė du partizanų bunkerius. Į vieną bunkerį - tamsų, mažą, drėgną - galima įlipti tik per viršų atidarius dangtį, visai kaip į tikrą partizanų slėptuvę daugiau nei prieš penkiasdešimt metų. Kitas bunkeris - tarsi mini scena, kurioje keletas persirengusių šaulių atkūrė partizanų buitį, kasdienę veiklą tarp kovinių operacijų. Uniformos, ginklai - viskas iš partizaninio laikotarpio. Netoli bunkerio katile ant laužo virė košė, buvo dainuojamos partizanų dainos.

 

Jau tapo įprasta šioje šventėje išvysti ir kariuomenės draugus. Šiemet čia su savo atskira programa prisistatė Raitoji policija, Valdovų rūmai, Lietuvos didžiosios kunigaikštienės Birutės karininkų šeimų moterų draugija, Turizmo departamentas, kuris šventės svečius pirmuosius supažindino su Žalgirio mūšio 600 metų minėjimo programa „Žalgirio mūšio kelionių maratonu", padėjo daugiau sužinoti apie Žalgirio mūšio pergalę bei suteikė galimybę  laimėti vertingus prizus. Šventėje programą parodė ir  Lietuvos totorių bendruomenių sąjunga, Lietuvos skautija, Viduramžių pasiuntiniai, Lietuvos šaulių sąjunga, Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimų centras, Nacionalinis kraujo centras.

 

Nacionalinė M. K. Čiurlionio menų mokykla pristatė Lietuvos Didžiosios kunigaikštystės kariuomenės, pasiruošusios kautis Žalgirio mūšyje, maketą, sudėliotą iš 500 skulptūrėlių, kurias sukūrė įvairių šalies mokyklų mokiniai.

 

Vingio parko kariniame palapinių miestelyje vyko daugybė kitų karinių ir sportinių atrakcionų,  karo lauko restoranas, kuriame svečiai vaišinosi kareiviška koše ir arbata.

 

Šventė nebūtų buvusi tokia spalvinga be geranoriško įvairių organizacijų požiūrio ir jų paramos. Dėkojame „Viduramžių pasiuntiniams", Lietuvos didžiosios kunigaikštienės Birutės karininkų šeimų moterų draugijai, UAB Lietuvos kino studijai, Vilniaus apskrities vyriausiajam policijos komisariatui, UAB „Montis Magia", asociacijai „Vilnius Challenge", Lietuvos Totorių bendruomenių sąjungai, Lietuvos Skautijai, Nacionaliniam muziejui Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmams, VšĮ Nacionaliniam kraujo centrui, Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centrui, Lietuvos valstybiniam turizmo departamentui, Nacionalinei M. K. Čiurlionio menų mokyklai,  „Vilniaus dienai", Tremties ir rezistencijos muziejui ir kitiems kariuomenės draugams!

 

 

Tradicija švęsti kariuomenės ir visuomenės dieną kilusi iš tarpukario Lietuvos, ir šios šventės vyksta kasmet trečiąjį gegužės savaitgalį. Tą dieną taip pat prisimenami ir pagerbiami partizanai, pagarba atiduodama Lietuvos laisvės gynėjams. Kaip ir kasmet, šventiniai renginiai vyko ir kituose šalies miestuose ir miesteliuose.

 

 

Giedrės Maksimovicz (KAM), Alfredo Pliadžio nuotraukos

Informacija atnaujinta 2010.05.24
Biudžetinė įstaiga, kodas Juridinių asmenų registre 188602751.
Totorių g. 25, LT-01121 Vilnius, tel. 8 (706) 70750, faks. (8 5) 264 8517, el. paštas kam@kam.lt
PVM mokėtojo kodas LT100001016116
© Lietuvos Respublikos krašto apsaugos ministerija
Sprendimas: Fresh Media