Grįžti į pradinįSvetainės medis   English Neįgaliesiems Mobili versija

nuoroda kariuomene     

 

KAS įvykių kalendorius

P A T K P Š S
29 30 3 5
7 8 9 10 11 12
14 16 18
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 2

 

 

Tarptautinės operacijos ir misijos

LIETUVOS DALYVAVIMAS TARPTAUTINĖSE OPERACIJOSE IR MOKYMO MISIJOSE

 

Lietuvos Respublikos Seimas 2019 m. gruodžio 19 d. priėmė mandatą dėl Lietuvos karių dalyvavimo tarptautinėse operacijose. Lietuvos kariams suteikta teisė dalyvauti 11-je NATO, Europos Sąjungos, Jungtinių Tautų ir kitose sąjungininkų suburtų koalicijų vykdomų tarptautinių operacijų Europoje, Afrikoje, Azijoje ir Indijos vandenyne bei Persijos įlankoje.

 

 

Skaičiai ir faktai apie tarptautines operacijas

 

Lietuvos kariuomenės kariniams vienetams, sudarytiems iš karių ir civilių krašto apsaugos sistemos (toliau – KAS) tarnautojų, teisę dalyvauti tarptautinėse operacijose suteikia Lietuvos Respublikos Seimas. Lietuvos karinis indėlis priklauso nuo konkrečios operacijos poreikių ir turimų karinių pajėgumų.

 

2019 m. gruodžio 19 d. nutarimu Nr. XIII-2710 LR Seimas patvirtino tokius maksimalius ribinius karių ir civilių KAS tarnautojų skaičius dalyvauti tarptautinėse operacijose iki 2021 m. gruodžio 31 d.:

• NATO operacijoje Afganistano Islamo Respublikoje „Tvirta parama“ (angl. Resolute Support Mission) – iki 60 karių ir civilių KAS tarnautojų;

• NATO operacijoje Kosovo Respublikoje – iki 5 karių ir civilių KAS tarnautojų;

• NATO karinėje mokymo operacijoje Irake (angl. NATO Mission Iraq) – iki 11 karių ir civilių KAS tarnautojų;

• ES karinėje operacijoje Viduržemio jūros regiono pietų centrinėje dalyje „EUNAVFOR MED operacija SOPHIA“ – iki 20 karių ir civilių KAS tarnautojų;

• ES kovos su piratavimu ir ginkluotais plėšimais jūroje operacijoje „Atalanta“ – iki 30 karių ir civilių KAS tarnautojų;

• ES karinėje mokymo misijoje Malio Respublikoje (angl. EU Training Mission in Mali, EUTM MALI) – iki 11 karių ir civilių KAS tarnautojų;

• ES karinėje mokymo misijoje Centrinės Afrikos Respublikoje (angl. EU Training Mission in Central African Republic, EUTM RCA) – iki 11 karių ir civilių KAS tarnautojų;

• JT operacijoje Malio Respublikoje MINUSMA – iki 50 karių ir civilių KAS tarnautojų;

• JAV vadovaujamos koalicijos karinėse operacijose „Įgimtas ryžtas“ (angl. Inherent Resolve) – iki 40 karių ir civilių KAS tarnautojų;

• Tarptautinėje jūrinio saugumo užtikrinimo operacijoje Hormūzo sąsiauryje – iki 5 karių ir civilių KAS tarnautojų;

• Karinėje mokymo operacijoje Ukrainoje Ukrainos ginkluotųjų pajėgų mokymo tikslais – iki 60 karių ir civilių KAS tarnautojų.

 

Šiaurės Atlanto Tarybai priėmus sprendimą panaudoti NATO greitojo reagavimo pajėgas ir (arba) NATO karinių vadaviečių personalą tarptautinėje operacijoje arba Europos Sąjungos Tarybai priėmus sprendimą panaudoti Europos Sąjungos karinių vadaviečių personalą tarptautinei operacijai, į tokią operaciją Lietuvos kariai siunčiami vadovaujantis Lietuvos Respublikos Seimo 2018 m. lapkričio 6 d. nutarimu Nr. XIII-1598 „Dėl NATO greitojo reagavimo pajėgoms, Jungtinėms ekspedicinėms pajėgoms priskirtų Lietuvos Respublikos karinių vienetų ir NATO ir Europos Sąjungos karinėse vadavietėse tarnybą atliekančių Lietuvos karių ir civilių krašto apsaugos sistemos tarnautojų dalyvavimo tarptautinėse operacijose“.

  

Lietuvos kariai jau 25 metus dalyvauja tarptautinėse operacijose

 

1994 m. rugpjūčio 22 d. pirmasis Lietuvos taikos palaikymo būrys LITPLA-1, sudarytas iš 32 karių, vadovaujamų kpt. Artūro Chrapko, išskrido Kroatiją. Nuo šios dienos praėjo lygiai ketvirtis amžiaus – būtent tiek laiko Lietuva dalyvauja įvairiose tarptautinėse operacijose, taip prisidėdama prie tarptautinių pastangų sukurti saugesnę aplinką ir stabilizuoti padėtį krizių apimtuose regionuose.

 

„Svarbu pabrėžti tai, kad praėjus vos ketveriems metams po Nepriklausomybės atkūrimo Lietuva į tarptautinę operaciją jau skyrė pirmuosius savo karius, tuo pademonstruodama siekį bendradarbiauti su kitomis valstybėmis sąjungininkėmis ir ryžtą dalytis atsakomybe už tarptautinį saugumą. Dalyvaudama tarptautinėse operacijose ir bendrose tarptautinėse pajėgose, Lietuva įgyja daug vertingos patirties ir prisideda prie NATO kolektyvinės gynybos ir karinio bendradarbiavimo stiprinimo, Europos Sąjungos saugumo ir gynybos politikos įgyvendinimo“, – sako krašto apsaugos ministras Raimundas Karoblis.

 

Per dvidešimt penkerius metus išsiplėtė operacijų, kuriuose dalyvavo ir dalyvauja Lietuva, pobūdis ir geografija. NATO pietų kaimynystėje kylančios grėsmes – nestabilios valstybės Artimuosiuose Rytuose, Šiaurės Afrikoje, išaugę migracijos srautai, teroristinių organizacijų veikla – neigiamai veikia saugumo aplinką. Todėl siekdama prisidėti prie saugumo situacijos stabilizavimo, Lietuva vis labiau įsitraukia į tarptautines operacijas, mokymo ir patariamąsias misijas Artimuosiuose Rytuose ir Afrikoje. Lietuvos kariai taip pat vis aktyviau dalyvauja jūrų operacijose, prisideda prie pasaulio bendruomenės pastangų stabdyti nelegalią migraciją Viduržemio jūroje, tarptautinės bendruomenės kovos su piratavimu Indijos vandenyne.

 

Iš viso per ketvirtį amžiaus tarptautinėse operacijose dalyvavo daugiau kaip 5,5 tūkst. Lietuvos karių, kurių dauguma į jas vyko po kelis kartus. Jose mūsų kariai įgijo patirties, kaip planuoti ir atlikti operacijas, veikti kartu sąjungininkais įvairiomis sąlygomis, kuri ypač vertinga rengiantis savo krašto gynybai, bet ir patys tapo mokytojais – įgytą patirtį perduoda ir tiems, kuriems šiandien reikia jų kompetencijos ir žinių.

 

Deja, vykdant tarptautinių operacijų užduotis, netekome dviejų savo karių – vyresniojo leitenanto Normundo Valterio, jis žuvo 1996 m. balandžio 17 d. nuo sprogusios prieštankinės minos Bosnijoje ir Hercegovinoje ir seržanto Arūno Jarmalavičiaus, žuvusio 2008 m. gegužės 22 d. per NATO tarptautinių saugumo paramos pajėgų Lietuvos vadovaujamos Goro provincijos atkūrimo grupės stovyklos užpuolimą ir apšaudymą.

 

 

Lietuvos dalyvavimas tarptautinėse operacijose nuo 1994 iki 2016

Informacija atnaujinta 2020.01.31
Biudžetinė įstaiga, kodas Juridinių asmenų registre 188602751.
Totorių g. 25, LT-01121 Vilnius, tel. 8 (706) 70750, faks. (8 5) 264 8517, el. paštas kam@kam.lt
PVM mokėtojo kodas LT100001016116
© Lietuvos Respublikos krašto apsaugos ministerija
Sprendimas: Fresh Media