Grįžti į pradinįSvetainės medis   English Neįgaliesiems Mobili versija

nuoroda kariuomene     

 

KAS įvykių kalendorius

P A T K P Š S
3 4
7 11
13 16 17
22 24
26 27 28 29 30

 

Nukentėjusio kario sekimo sistema

Vykdytojas – prof. S. Kaušinis (Kauno technologijos universitetas)

 

Projekto techninės dalies vadovas – plk. ltn. G. Berkevičius (Lietuvos kariuomenės Jungtinis štabas)

 

Medicininės dalies koordinatorius – mjr. V. Sereika (Lietuvos kariuomenės dr. Jono Basanavičiaus Karo medicinos tarnyba)

 

 

Projekte sprendžiama kario situacijos (lokalizavimo ir būklės) suvokimo problema, aktuali daugeliui NATO ir EDA šalių, ji yra svarbi ateities kario - 2030 iniciatyvos dalis.

 

Sukurto vykdant projektą nukentėjusio kario sekimo submodelio (NKSS) paskirtis - naudojant elektronines informacines technologijas realiu laiku stebėti ir analizuoti kario biomedicininius parametrus kovinės operacijos metu ir sutrikus jo sveikatai (trauma, aplinkos faktoriai, masinio naikinimo ginklo poveikis ar kt.), fiksuoti nukrypimus nuo nustatytų parametrų ir aktyvuoti Medicininės informacijos valdymo sistemos Pacientų sekimo modulį bei kaupti duomenis apie biomedicininių parametrų kitimą po submodelio aktyvacijos.

 

Svarbus NKSS uždavinys taip pat yra pakankamu tikslumu nustatyti kario buvimo vietą realioje kovinėje aplinkoje ir ją vizualizuoti žemėlapyje kovinių ar gelbėjimo operacijų metu.

 

Sistemos įgyvendinimo sprendimai grįsti žiniomis ir patirtimi, įgyta dalyvaujant NATO Mokslo ir technologijų organizacijos (angl. NATO Science and Technology Organisation (NATO STO)) veikloje ir vykdant NATO STO remiamus šiuolaikinių MEMS technologijų srities projektus.

 

NKSS sistemą sudaro:

1. Individuali mobilioji įranga (IMI), esanti ant kario, automatiškai realiu laiku fiksuoja ir apdoroja identifikuoto asmens geolokacinius ir biomedicininius parametrus ir, esant nukrypimams nuo kritinių ribų, per atstumą (radijo bangomis) perduoda perspėjimo signalą ir informaciją apie dėvinčio IMI buvimo vietą, taip pat specialioje laikmenoje kaupia nustatytą biomedicininę informaciją.

2. Signalus priimanti įranga (SPI), per atstumą priima nustatytą informaciją iš karių (kovinio vieneto iki būrio dydžio) IMI.

 

Vieni esminių pagalbos nukentėjusiam kariui sistemos komponentų yra fiziologinės ir psichinės būklės įvertinimo algoritmai. Šie algoritmai naudoja fiziologinius parametrus, nustatytus panaudojant jutiklius, kuriuos dėvi karys, ir interaktyvų medicininį modelį kario būklei įvertinti.

 

NKSS įgyvendina kario fiziologinės ir psichinės būklės bei pagalbos skubumo nustatymo algoritmą, sudarytą remiantis NATO valstybių priimta BATLS (angl. Battlefield Advanced Trauma Life Support) pagalbos teikimo sistema.

 

Algoritmą realizuojanti programa įgalina interaktyvų IMI-SPI komunikavimo režimą - leidžia siųsti užklausas iš SPI į IMI bei priimti iš IMI į SPI pasiųstus aliarmo šaukimo, atšaukimo, teigiamo ar neigiamo atsakymo į užklausą signalus. Atrankos sistemos darbą gali inicijuoti:

1. Kario fiziologinės būklės stebėsenos sistema, kai registruojami kario parametrai peržengia nustatytas kritines ribas.

2. Pats karys, pasiųsdamas aliarmo signalą.

3. Greta esantis karys.

 

NKSS gali būti pritaikytas taip pat kario fiziologinės būklės stebėsenai mokymo, treniravimo ir atrankos metu.

 

Medžiagą parengė prof. S. Kaušinis

 

Daugiau informacijos apie projektą galima rasti NATO STO naujienlaiškyje.

Informacija atnaujinta 2014.08.05
Biudžetinė įstaiga, kodas Juridinių asmenų registre 188602751.
Totorių g. 25, LT-01121 Vilnius, tel. 8 (706) 70750, faks. (8 5) 264 8517, el. paštas kam@kam.lt
PVM mokėtojo kodas LT100001016116
© Lietuvos Respublikos krašto apsaugos ministerija
Sprendimas: Fresh Media