Grįžti į pradinįSvetainės medis   English Neįgaliesiems Mobili versija

nuoroda kariuomene     

 

KAS įvykių kalendorius

P A T K P Š S
27 28 29 30
5 9
10 14
18 19 20 21 22 23
24 26 27 29 30
31 1 2 3 4 5 6

 

 

DUK

Pateikiame atsakymus į klausimus, kuriuos dažnai gauname bendruoju asmenų aptarnavimo telefonu 8 706 70 750 arba elektroniniu paštu asmenuaptarnavimas@kam.lt.

 

  

 1 . Pastebėjau įtartinus ginkluotus asmenis, dėvinčius karinę uniformą be skiriamųjų ženklų. Kam reikėtų pranešti?

 

 2. Kaip galiu įsigyti leidinį „Ką turime žinoti apie pasipriešinimą: Aktyvių veiksmų gairės“? Ar yra leidimas anglų kalba?

 

 3. Man sukako 18 metų. Noriu atlikti savo pilietinę pareigą ir tarnauti Lietuvos kariuomenėje. Kaip galiu tai padaryti?

 

 4. Man sukako 18 metų. Ar privaloma įsirašyti į karinę įskaitą, jei negavau jokio pranešimo?

 

 5. Ką daryti, jei esu patekęs į šaukiamųjų sąrašus ir negaliu tarnauti?

 

 6. Patekau į šaukiamųjų sąrašus ir gyvenu užsienyje, ką daryti?

 

 7. Netrukus išvyksiu studijuoti į užsienį. Noriu sužinoti, ar turiu kaip nors išsiregistruoti, kad nebūčiau pakviestas į privalomąją karo tarnybą?

 

 8. Man 50 metų, jau keletą metų gyvenu užsienyje. Ar man reikia informuoti apie savo išvykimą?

 

 9. Karinių pratybų metu karinė technika padarė žalą keliams. Kur kreiptis?

  

 10. Karinė transporto priemonė, vairuojama užsieniečio kario, apgadino mano automobilį. Kur kreiptis dėl žalos atlyginimo?

 

 11. Nuolatinės privalomos pradinės karo tarnybos metu patyriau traumą. Ar man priklauso kompensacija?

 

 12. Ar darbdaviui priklauso subsidijos už karo prievolininko įdarbinimą?

 

 13. Esame įmonė, ketinanti dalyvauti NATO skelbiamame konkurse. Kur kreiptis dėl Patikimumo deklaracijos ir Įmonės patikimumą patvirtinančio pažymėjimo?

 

 14. Ar yra galimybė gauti finansavimą veiklos programoms, susijusiomis su krašto apsauga?

 

 15. Kur galėčiau rasti slėptuvių žemėlapį?

 

 16. Negaunu pranešimų/perspėjimų telefonu apie ekstremalias situacijas. Ką daryti?

 

 

 

 

 

1. Pastebėjau įtartinus ginkluotus asmenis, dėvinčius karinę uniformą be skiriamųjų ženklų. Kam reikėtų pranešti?

Dėl įtartinų ginkluotų asmenų grupių šalies teritorijoje ar kitų valstybės saugumui grėsmę keliančių dalykų gyventojams rekomenduojama kreiptis į Bendrąjį pagalbos centrą telefonu 112; pateikta informacija bus perduota greitai reaguoti galinčioms valstybės institucijoms.

 

2. Kaip galiu įsigyti leidinį „Ką turime žinoti apie pasipriešinimą: Aktyvių veiksmų gairės“? Ar yra leidimas anglų kalba?

Leidinį galite gauti Krašto apsaugos ministerijoje (Totorių g. 25, Vilnius) arba Lietuvos kariuomenės Karo prievolės ir komplektavimo tarnybos skyriuose. Jų adresus ir ryšio duomenis rasite čia. Be to, galite atsisiųsti šio leidinio elektroninę versiją, kurią rasite čia.

Leidinys verčiamas į anglų kalbą ir netrukus bus išleistas. Apie tai paskelbsime Krašto apsaugos ministerijos tinklalapyje.

 

3. Man sukako 18 metų. Noriu atlikti savo pilietinę pareigą ir tarnauti Lietuvos kariuomenėje. Kaip galiu tai padaryti?

Dėl galimybės tarnauti krašto apsaugos sistemoje turėtumėte kreiptis į regioninį karo prievolės ir komplektavimo skyrių (RKPKS) pagal gyvenamąją (registracijos) vietą. RKPKS adresus ir ryšio duomenis galite rasti čia.

 

Norintieji tarnybą gali atlikti:

1. nuolatinėje privalomoje pradinėje karo tarnyboje (šauktiniai, 9 mėnesiai nuolatinės tarnybos);

2. Krašto apsaugos savanorių pajėgose (3 savaičių pradinis bazinis kursas, tarnyba vyksta savaitgaliais, sutartis pasirašoma 4 metams (atsižvelgiant į tai, kada savanoriui sukanka 60 metų);

3. jaunesniųjų karininkų vadų mokymuose (skirta studijuojantiems ar jau baigusiems universitetą, 3 metų studijos savaitgaliais, baigus suteikiamas leitenanto laipsnis);

4. studijuodami Generolo Jono Žemaičio Lietuvos karo akademijoje.

Daugiau informacijos apie karinės tarnybos būdus pateikiama čia.

 

4. Man sukako 18 metų. Ar privaloma įsirašyti į karinę įskaitą, jei negavau jokio pranešimo?

Pagal Lietuvos Respublikos karo prievolės įstatymą, piliečiai vyrai, sulaukę 18 metų, per 3 mėnesius negavę pranešimo apie įrašymą į karinę įskaitą, turi kreiptis į regioninį karo prievolės komplektavimo skyrių ar poskyrį ir įsirašyti į karinę įskaitą. Adresus ir ryšio duomenis rasite čia.

 

Asmenims, neįvykdžiusiems karo prievolininko pareigų, taikoma administracinė atsakomybė, užtraukianti baudą nuo 30 iki 60 Eur. Pakartotinis karo prievolininko pareigų nevykdymas gali užtraukti baudą nuo 60 iki 140 Eur. Šaukimo į privalomąją karo tarnybą vengimas gali užtraukti netgi baudžiamąją atsakomybę ir laisvės atėmimo iki 3 metų bausmę.

 

5. Ką daryti, jei esu patekęs į šaukiamųjų sąrašus ir negaliu tarnauti?

Karo prievolininkas gali pateikti argumentuotą prašymą dėl tarnybos atidėjimo, jei atliekant tarnybą būtų padaryta neproporcingai didelė žala jo asmeniniams ar visuomeniniams interesams, kurios būtų galima išvengti, jeigu karo prievolininkas tarnybą atliktų kitu metu (pvz., augina du ar daugiau mažamečių vaikų; yra vienintelis darbingas šeimos maitintojas; dirba išskirtinį, visuomenei svarbų ar itin aukštos kvalifikacijos reikalaujantį kvalifikuotą darbą; šaukiamas tarnauti žmonos nėštumo laikotarpiu ar nėštumo ir gimdymo atostogų laikotarpiu). Nuoroda į karo prievolės atidėjimą nustatančią tvarką yra čia.

 

6. Patekau į šaukiamųjų sąrašus ir gyvenu užsienyje, ką daryti?

Karo prievolininkas privalo atvykti į regioninį karo prievolės ir komplektavimo skyrių (RKPKS) pagal gyvenamąją (registracijos) vietą arba kreiptis nuotoliniu būdu ir pateikti reikiamus dokumentus ir informaciją. Dokumentus pateikti nuotoliniu būdu reiškia juos siųsti registruotu laišku arba pasirašytus elektroniniu parašu elektroninėmis priemonėmis (https://www.gosign.lt/lt/, http://www.elektroninis.lt/  arba elektroninė pateiktis https://epristatymas.post.lt/pagrindinis). Jei dokumentas išduotas ne lietuvių kalba, turi būti pateiktas ir jo vertimas į lietuvių kalbą. Vertimas turi būti prisegtas prie dokumento ar prie teisės aktų nustatyta tvarka patvirtintos dokumento kopijos.

 

7. Netrukus išvyksiu studijuoti į užsienį. Noriu sužinoti, ar turiu kaip nors išsiregistruoti, kad nebūčiau pakviestas į privalomąją karo tarnybą?

Išvykus į užsienį ilgiau nei 6 mėn., regioniniam karo prievolės ir komplektavimo skyriui (RKPKS) pagal gyvenamąją (registracijos) vietą (www.karys.lt/kontaktai) būtina pranešti savo faktinę gyvenamąją vietą ir ryšio duomenis. Tai galima padaryti ir elektroniniu paštu. Tarnyba atidedama einamiesiems metams aukštųjų mokyklų studentams – vieną kartą vienoms studijoms (profesinio bakalauro ir bakalauro, magistro, daktaro, laipsnio nesuteikiančioms). Jei pateksite į šaukiamųjų sąrašus, prašymą atidėti tarnybą bei studento statusą įrodančius dokumentus reikės pateikti regioniniam karo prievolės ir komplektavimo skyriui (www.karys.lt/kontaktai) tiesiogiai, per įgaliotą asmenį arba nuotoliniu būdu. Dokumentų pateikimas nuotoliniu būdu reiškia siuntimą registruotu laišku arba pasirašytus elektroniniu parašu elektroninėmis priemonėmis (https://www.gosign.lt/lt/, http://www.elektroninis.lt/ arba e. pristatymas https://epristatymas.post.lt/pagrindinis) . Jei dokumentas išduotas ne lietuvių kalba, turi būti pateiktas jo vertimas į lietuvių kalbą. Vertimas turi būti prisegtas prie dokumento ar prie teisės aktų nustatyta tvarka patvirtintos dokumento kopijos. Pažymėtina, jog vien tik pats išvykimas į užsienio valstybę neatleidžia nuo karo prievolės.

 

8. Man 50 metų, jau keletą metų gyvenu užsienyje. Ar man reikia informuoti apie savo išvykimą?

Išvykę gyventi į kitą valstybę ilgesniam nei 6 mėn. laikotarpiui karo prievolininkai vyrai nuo 18 iki 60 metų regioninį karo prievolės ir komplektavimo skyrių pagal gyvenamąją (registracijos) vietą (www.karys.lt/kontaktai) privalo informuoti apie savo faktinę gyvenamąją, darbo ar studijų vietą. Asmenys, neįvykdę karo prievolininko pareigų, baudžiami bauda nuo 30 iki 60 Eur. Pakartotinis pareigų neatlikimas gali užtraukti baudą nuo 60 iki 140 Eur. Šaukimo į privalomąją karo tarnybą vengimas gali netgi užtraukti baudžiamąją atsakomybę ir laisvės atėmimo iki 3 metų bausmę. Pagal naująjį Administracinių nusižengimų kodeksą, administracine tvarka galima bausti ir nuotoliniu būdu, asmeniui nedalyvaujant.

 

9. Karinių pratybų metu karinė technika padarė žalą keliams. Kur kreiptis?

Gyventojas, pastebėjęs karinės technikos padarytą žalą keliui, turėtų pranešti kelio savininkui (valdytojui) ir pateikti visą jam žinomą informaciją dėl žalos padarymo aplinkybių. Jei nežinomas kelio savininkas ar valdytojas, informaciją galima pateikti savivaldybės administracijai.

Kelio savininkas (valdytojas) dėl karinės technikos padarytos žalos keliui turėtų kreiptis į karines pratybas organizuojančią krašto apsaugos sistemos instituciją. Jei institucija nežinoma, turėtų būti kreipiamasi elektroniniu paštu asmenuaptarnavimas@kam.lt  arba kam@kam.lt. Prašytume pateikti kuo išsamesnę informaciją apie žalą, jos padarymo aplinkybes ir nuotraukų.

 

10. Karinė transporto priemonė, vairuojama užsieniečio kario, apgadino mano automobilį. Kur kreiptis dėl žalos atlyginimo?

Asmeniui, kurio automobiliui padaryta žala dėl NATO valstybės karinio personalo veiksmų kaltės, jei automobilis apdraustas kasko draudimu, patartina iš karto kreiptis į atitinkamą draudimo bendrovę, kuri ir atlygins patirtą žalą. Asmuo, kuriuo automobilis neapdraustas kasko draudimu, dėl žalos atlyginimo gali kreiptis į Krašto apsaugos ministeriją (Totorių g. 25, LT-01121 Vilnius), taip pat elektroniniu paštu kam@kam.lt arba asmenuaptarnavimas@kam.lt  ir pateikti kuo išsamesnę informaciją (dokumentus) apie įvykį ir patirtą žalą (prašymą atlyginti padarytą žalą, įvykio aplinkybių ir žalos aprašymą, autoįvykio deklaraciją, automobilio remonto sąskaitas, sąmatas, nukentėjusiojo asmens ryšio duomenis, kt.).

 

11. Nuolatinės privalomos pradinės karo tarnybos metu patyriau traumą. Ar man priklauso kompensacija?

Įstatymai garantuoja valstybės paramą kariams, kurių sveikata sutriko tarnyboje, t. y. nemokamą gydymą, ligos išmokas, mokamas iš Krašto apsaugos ministerijos lėšų, jeigu ligos išmokų nemoka „Sodra“ pagal Lietuvos Respublikos ligos ir motinystės socialinio draudimo įstatymą, taip pat vienkartines kompensacijas, jei nustatomas priežastinis ryšys tarp traumos ir tarnybos pareigų vykdymo. Informacija apie nuolatinės privalomosios pradinės karo tarnybos kariams taikomas socialines garantijas pateikta tinklalapyje www.kam.lt (skiltyje Personalo politika/Socialinė sauga/Socialinės garantijos/NPPKT karių socialinės garantijos) arba randama paspaudus šią nuorodą.

 

12. Ar darbdaviui priklauso subsidijos už karo prievolininko įdarbinimą?

Aktuali informacija apie karo prievolininko įdarbinimą ir subsidijavimą pateikta Lietuvos darbo biržos tinklalapyje.

Taip pat ši informacija skelbiama Krašto apsaugos ministerijos tinklalapyje.

 

13. Esame įmonė, ketinanti dalyvauti NATO skelbiamame konkurse. Kur kreiptis dėl Patikimumo deklaracijos ir Įmonės patikimumą patvirtinančio pažymėjimo?

Patikimumo deklaracija – Ūkio ministerijos išduodamas dokumentas, patvirtinantis juridinio asmens ar juridinių asmenų finansinį, techninį, profesinį ir saugumo patikimumą ir gebėjimą vykdyti konkretaus NATO konkurso sąlygas. Išsamesnė informacija pateikta čia.

Įmonės patikimumą patvirtinantis pažymėjimas – Valstybės saugumo departamento išduotas dokumentas, patvirtinantis, kad juridinis asmuo yra įvykdęs visus įslaptintos informacijos apsaugos reikalavimus, būtinus konkrečiam įslaptintam sandoriui vykdyti. Išsamesnė informacija pateikta čia.

 

14. Ar yra galimybė gauti finansavimą veiklos programoms, susijusiomis su krašto apsauga?

Krašto apsaugos ministerija, skatindama visuomenei naudingą ir nesavanaudišką veiklą, tiesiogiai prisidedančią prie krašto apsaugos sistemos stiprinimo ir visuomenės parengimo gynybai, kasmet nustato prioritetines tų metų bendradarbiavimo temas. Asociacijoms ir viešosioms įstaigoms yra galimybė gauti dalinį finansavimą metų trukmės veiklos programoms vykdyti. Kiekvienų metų pradžioje skelbiamas kvietimas teikti paraiškas, komisija atrenka krašto apsaugos prioritetus ir reikalavimus atitinkančias programas ir sudaromos dvišalės sutartys dėl programų vykdymo, dalinio finansavimo Krašto apsaugos ministerijos lėšomis ir atsiskaitymo tais pačiais metais. Visa informacija apie programų finansavimą ir nustatytą tvarką skelbiama čia.

 

15. Kur galėčiau rasti slėptuvių žemėlapį?

Dėl kolektyvinės apsaugos statinių, gyventojų evakavimo, sirenų ir civilinės saugos signalų prašytume kreiptis į Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentą. Detali informacija pateikta tinklalapyje www.vpgt.lt (skiltyje „Civilinė sauga“).

 

16. Negaunu pranešimų/perspėjimų telefonu apie ekstremalias situacijas. Ką daryti?

Gyventojų perspėjimo ir informavimo sistemą koordinuoja Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentas. Detali informacija pateikta tinklalapyje www.gpis.vpgt.lt.

Informacija atnaujinta 2017.10.23
Biudžetinė įstaiga, kodas Juridinių asmenų registre 188602751.
Totorių g. 25, LT-01121 Vilnius, tel. 8 (706) 70750, faks. (8 5) 264 8517, el. paštas kam@kam.lt
PVM mokėtojo kodas LT100001016116
© Lietuvos Respublikos krašto apsaugos ministerija
Sprendimas: Fresh Media