Grįžti į pradinįSvetainės medis   English Neįgaliesiems Mobili versija

nuoroda kariuomene     

 

KAS įvykių kalendorius

P A T K P Š S
5 6
13
16
22 24 25 27 28

 

 

Nauju karo prievolės įstatymu siekiama sudaryti daugiau ir įvairesnių galimybių pasiruošti krašto gynybai

2010.10.22
image

Karo prievolės įstatymo peržiūrą paskatino 2008 metais sustabdytas šaukimas į privalomąją pradinę karo tarnybą ir poreikis rasti alternatyvius būdus, kaip paruošti pakankamą skaičių tinkamai krašto gynybai parengtų piliečių.

 

Šį uždavinį Krašto apsaugos ministerija siekia spręsti pirmiausia savanoriškumo ir laisvumo principu, ugdant supratimą, kad krašto gynybą yra kiekvieno piliečio teisė ir pareiga. Todėl planuojama kviesti jaunuolius savanoriškai dalyvauti pusantro-trijų mėnesių baziniuose kariniuose mokymuose. Tik nesurinkus pakankamo skaičiaus žmonių, jaunuoliai būtų pašaukti iš atsitiktine tvarka sudaryto karo prievolininkų sąrašo iš eilės. Kiekvienais metais maksimalų į bazinius karinius mokymus šaukiamų karo prievolininkų skaičių nustatys Seimas.

 

Tikimasi, kad pareiškusių norą atlikti bazinių karinių mokymų bus pakankamai ir privalomai šaukti neprireiks.

 

Dabar per metus savanoriškai atlikti bazinius karinius mokymus (kol kas jie vadinami būtinaisiais kariniais mokymais) kviečiama apie 300 jaunuolių. Tai yra gerokai mažiau, nei yra norinčiųjų juose dalyvauti. Tikimasi, kad pagerėjus finansinėms sąlygoms, atsirastų galimybių į šiuos mokymus priimti daugiau žmonių. Jaunuoliams, kurie savanoriškai ateitų į kariuomenę, įstatymo projekte taip pat numatytos skatinamosios priemonės, tarp jų – tikslinės stipendijos studijoms aukštosiose ar profesinėse mokyklose, pirmenybė į valstybės finansuojamas vietas aukštosiose mokyklose, subsidijos darbui ir įdarbinimui. Skatinamųjų priemonių įgyvendinimo perspektyvos priklausys ir nuo kitų valstybės institucijų įsitraukimo ir dalyvavimo spendžiant šį klausimą.

 

Tokiais atvejais, kai į bazinius karinius mokymus arba į nuolatinę privalomąją pradinę karo tarnybą visgi tektų pašaukti, nauja tvarka padėtų užkirsti kelią ankstesnei praktikai, kai dėl plačių atidėjimo ar atleidimo nuo karo tarnybos galimybių daugumai prievolininkų pavykdavo išvengti tarnybos, o į ją buvo pašaukiama tik nedidelė „privilegijų" neturintį šauktinių dalis.

 

Naujosios karo prievolės įstatymo redakcijos projektas numato mažiau atidėjimo arba atleidimo nuo bazinių karinių mokymų arba nuolatinės privalomosios pradinės karo tarnybos galimybių ir akcentuoja daugiau ir įvairesnes bei lankstesnes galimybes įgyti pagrindinį karinį parengimą. Be to, įstatymo projektas numato karo prievolininkui galimybę pačiam pasireguliuoti, kada jam palankiau atlikti privalomąją karo tarnybą, atsižvelgiant į jo užimtumą ar kitas aplinkybes. Savo noru, t.y. nelaukdami šaukimo į bazinius karinius mokymus, užsirašę jaunuoliai šiuos mokymus galėtų atlikti jiems patogiu laiku.

 

Įstatymo projekte numatytos išimtys galioja ne vyresniems nei 21 metų bendrojo lavinimo ir profesinių mokyklų moksleiviams, ne vyresniems nei 25 metų aukštųjų mokyklų studentams, asmenims, kurie vieni augina nepilnametį vaiką arba globoja neįgalų vaiką, taip pat dėl sveikatos, Seimo, Vyriausybės ir Savivaldybių tarybų nariams, teisėjams, prokurorams, kai kurių valstybės tarnybų pareigūnams.

 

Asmenims, kurie dėl savo įsitikinimų negali tarnauti su ginklu, įstatymo projekte numatyta galimybė vietoj bazinių karinių mokymų ar nuolatinės privalomosios pradinės karo tarnybos atlikti alternatyviąją krašto apsaugos tarnybą dirbant visuomenei naudingus darbus valstybės ar savivaldybių institucijose.


Nuotraukoje  – 5-oji būtinųjų karinių mokymų laida (KAM archyvo nuotr.).

2010-10-26 17:12

Valdas

nieko nėra apie karo prievolininkus nuo 35 metų iki 100metų
2010-10-22 13:21

KPĮ

Nelabai jau tas naujas įstatymas tobulas.
Komentuokite
Krašto apsaugos ministerija pasilieka teisę pašalinti komentarus, įžeidžiančius žmogaus garbę ir orumą, skatinančius tautinę, rasinę, religinę nesantaiką, skatinančius smurtą.
Vardas
El. paštas
Komentaro tekstas
Apsaugos kodassecimg

 
Biudžetinė įstaiga, kodas Juridinių asmenų registre 188602751.
Totorių g. 25, LT-01121 Vilnius, tel. 8 (706) 70750, faks. (8 5) 264 8517, el. paštas kam@kam.lt
PVM mokėtojo kodas LT100001016116
© Lietuvos Respublikos krašto apsaugos ministerija
Sprendimas: Fresh Media