Grįžti į pradinįSvetainės medis   English Neįgaliesiems Mobili versija

nuoroda kariuomene     

 

KAS įvykių kalendorius

P A T K P Š S
3
9
12 17
21 23 24
29 30 31

 

 

Kalba Lietuvos vietinės rinktinės sušaudytų karių atminimui pagerbti

2009.06.29

Gerbiami Vietinės rinktinės kariai, minėjimo svečiai,


Šiandien tradiciškai susirinkome pagerbti negailestingai sušaudytų Lietuvos vietinės rinktinės (LVR) karių atminimo. Kai 1944 m. vokiečių kariuomenė Rytų fronte patyrė didelių nuostolių ir pradėjo trauktis, Lietuvai atsirado viltis atgauti nepriklausomybę. Reikėjo skubiai atkurti ginkluotąsias pajėgas. Po ilgų derybų su vokiečių karine vadovybe generolas Povilas Plechavičius gavo leidimą kurti Lietuvos vietinę rinktinę kovai su plėšikaujančiais sovietų partizanais.


Tų pačių metų Vasario 16-osios proga Vietinės rinktinės vadas P. Plechavičius kreipėsi per radiją į tautiečius ugninga kalba, kviesdamas savanorius į rinktinę. Jis ragino savo darbus ir žygius skirti mūsų tautos laisvei ir garbei. Savo kalboje generolas pabrėžė, kad turėtų atgimti garbinga Lietuvos kario dvasia, kad kariai pakiltų į kovą su „banditizmu ir bolševikų raudonaisiais hunais". Generolas išvardijo Vietinės rinktinės pagrindinius principus: pavyzdingas pareigų atlikimas, kūrybingumas, karinė geležinė drausmė ir nuosaikumas. Po šio kreipimosi Lietuvos jaunimas masiškai registravosi į LVR. Vietoje planuotų šešiolikos tūkstančių registravosi 20 tūkst. savanorių. Pagal pasirašytą susitarimą LVR karininkų ir kareivių uniformos turėjo būti su Lietuvos emblemomis, rinktinės veikimo zona - Lietuvos teritorija.


Dabar galime tik apgailestauti, kad LVR kovinė veikla buvo trumpalaikė, nes jau 1944 m. kovo 4 d. vokiečiai pareikalavo duoti vyrų pagalbiniams darbams į Vokietiją ir pasiūlė priesaikos tekstą, įtvirtinantį paklusnumą Vokietijos fiureriui ir jo paskirtiems vadams. LVR vadovybė su reikalavimais nesutiko, batalionai davė priesaiką Lietuvai, neminėdami Fiurerio vardo.


Tačiau gegužės 15 d. LVR vadas gen. P. Plechavičius ir štabo viršininkas O. Urbonas buvo areštuoti. Jie galutinai pamatę vokiečių klastą ir sutarties sulaužymą prieš tai įsakė tiek Marijampolės karo mokyklos kariūnams, tiek kariams iš LVR slapčiomis išsiskirstyti. Vis dėlto keturis batalionus vokiečiai nuginklavo. Siekdami pagąsdinti nepaklusniuosius, palaužti karių valią, kas dešimtą išvedė iš rikiuotės ir sušaudė prie Vilniaus, Aukštųjų Panerių pušyne. Pasak to meto liudininkų, plechavičiukų šaudymas buvo rengiamas kaip įbauginimo priemonė jaunuoliams, atsisakiusiems tarnauti Vermachtui. Ten, bendrame kape, jie ir buvo palaidoti. Vietinės rinktinės savanorių tikslai buvo kilnūs, o ryžtas tvirtas, tačiau priešas buvo klastingas ir nuožmus. 86 jauni vyrai neteko savo gyvybės dėl ištikimybės Lietuvai, savo Tėvynei. Jiems skirta mūsų pagarba ir atminimas. Beje, Lietuvos partizanų vadas Jonas Žemaitis taip pat buvo LVR savanoris, vieno iš batalionų vadas, tačiau jam pasisekė laiku pabėgti iš vokiečių spąstų.

 

Ilgą laiką šią karių amžino poilsio vietą žymėjo tik skurdus paminklėlis, prie kurio rinkdavosi išlikę ginklo draugai sušaudymo sukakčių ir Vėlinių proga. Ištikimybės savo draugams ir laisvės idėjai vedami Vietinės rinktinės karių sąjungos nariai po didelių pastangų ir derybų su valdžia, įvairiomis organizacijomis pasiekė, kad prieš penkerius metus - 2004 m. - čia, Aukštųjų Panerių pušyne, buvo pastatytas paminklas. Dviejose ant postamento trikampiu suremtose plokštėse - du smaigaliais suremti durklai, po jų - kryžius. Tai kovos ir ištikimybės ligi mirties simboliai. Čia sušaudytųjų ir palaidotų drąsių Lietuvos vyrų atminimas kviečia mus susimąstyti, ką galėtume mes padaryti dėl savo Tėvynės laisvės.

Komentuokite
Krašto apsaugos ministerija pasilieka teisę pašalinti komentarus, įžeidžiančius žmogaus garbę ir orumą, skatinančius tautinę, rasinę, religinę nesantaiką, skatinančius smurtą.
Vardas
El. paštas
Komentaro tekstas
Apsaugos kodassecimg

 
Biudžetinė įstaiga, kodas Juridinių asmenų registre 188602751.
Totorių g. 25, LT-01121 Vilnius, tel. 8 (706) 70750, faks. (8 5) 264 8517, el. paštas kam@kam.lt
PVM mokėtojo kodas LT100001016116
© Lietuvos Respublikos krašto apsaugos ministerija
Sprendimas: Fresh Media