Grįžti į pradinįSvetainės medis   English Neįgaliesiems Mobili versija

nuoroda kariuomene     

 

KAS įvykių kalendorius

P A T K P Š S
3
9
12 17
21 23 24
26 29 30 31

 

 

Krašto apsaugos ministrės kalba, pasakyta Spaudos atgavimo, kalbos ir knygos dienos minėjimo proga surengtoje Jūrinių mazgų nominacijų įteikimo ceremonijoje

2009.05.08

Gerbiamas flotilės admirole, gerbiami kariai, ministerijos darbuotojai, svečiai,

 

Šiandien man tikrai malonu dalyvauti dar viename labai gražiame ir prasmingame Krašto apsaugos ministerijos ir Lietuvos kariuomenės puoselėjamame tradiciniame renginyje - Spaudos atgavimo, kalbos ir knygos dienos minėjimo proga JŪRINIŲ MAZGŲ nominacijų įteikime. Puiki tradicija pagerbti karius ir sistemos darbuotojus už nuoširdų darbą informacijos sklaidos baruose. Didžiuojuosi man kaip politikei suteikta privilegija įteikti nominantams tuos garbingus diplomus.

 

Esu įsitikinusi, kad pačių karių sugebėjimas teisingai ir įtaigiai papasakoti apie savo karinę tarnybą, savo kaip Tėvynės gynėjo pašaukimą visuomenei yra labai svarbus dalykas. Žinau, kad žiniasklaidos atstovai labai vertina profesionalų karių komentarus ir visada į juos atsižvelgia, naudojasi jų pateiktais argumentais. Be to, teisingas ir drąsus žodis yra labai stiprus ginklas.

 

Naudodamasi proga tik labai trumpai norėčiau pasakyti keletą faktų apie vakar, gegužės 7-ąją, Lietuvoje paminėtą Spaudos atgavimo, kalbos ir knygos dieną.

 

Ši diena kiekvienam sąmoningam ir pilietiškam lietuviui primena baisias rusų carinės valdžios represijas, kuriomis buvo varžomi kiekvienos tautos brandumą liudijantys ženklai - kalba, knygų leidyba, spauda, laisvas žodis. Tačiau per tuos 40 spaudos draudimo metų paaiškėjo, kad lietuviškoji spauda augo, nepaisant jokių persekiojimų ir taikomų bausmių. Lietuviškas spausdintas žodis keliavo į Lietuvą iš Mažosios Lietuvos dėka drąsių, lietuvybei ištikimų knygnešių. Caro valdžios draudimas tik sustiprino lietuvių ryžtą saugoti savo tapatybę - lietuvišką raštą. Štai lietuvišką atkaklumą liudijantys skaičiai: jeigu per 300 metų nuo lietuviškos raštijos pradžios buvo išspausdinta 750 knygų, tai per 40 spaudos draudimo metų jų buvo išspausdinta 1856. Nors caro žandarai konfiskuodavo šimtus tūkstančių per sieną slapta gabenamų lietuviškų raštų, o knygnešius negailestingai bausdavo, tai neišgąsdino lietuvių ir nenuslopino jų kovos dėl lietuvių kalbos ir rašto išlikimo. Galų gale rusų valdžiai teko kapituliuoti ir 1904 m. gegužės 7 d. caras paskelbė lietuviško žodžio laisvę. Ši pergalė įkvėpė lietuvių tautą kovoti ir dėl kitų savo teisių, o taip pat ir palengvino tą kovą, nes laisvas žodis žadino Lietuvos gyventojų tautinę savimonę.

 

Kalbininkai, 1970 metais susirinkę į tarptautinį kongresą Ispanijoje, suskaičiavo 2976 pasaulio kalbas, nors kai kas teigia, kad jų yra gerokai daugiau. Viename lingvistikos žinyne galima rasti kone dvigubai didesnį skaičių - 5651. To žinyno duomenimis, daugiau kaip 1400 kalbų yra mirštančios ar nepripažintos. Tik 500 iš 4200 savarankiškų kalbų yra geriau ištirtos, o 1500 dar beveik visai netyrinėtos.

 

Tačiau jei pabandytume surašyti tik tas kalbas, kuriomis kalba ne mažiau kaip po milijoną žmonių, tai turėtume gana nedidelį 150 kalbų sąrašą. Bet nuostabu yra tai, kad tarp jų būtų ir mūsų gimtoji lietuvių kalba. Kita vertus, net trys ketvirtadaliai visų pasaulio kalbų neturi rašto.

 

Manau, kad šie skaičiai gali mus padrąsinti ir sustiprinti mūsų pasitikėjimą, nes esame tarp tų nedaugelio laimingų tautų, kurios turi ir savo kalbą, ir savo raštą, ir laisvą žodį, ir nepriklausomą valstybę. Iš savo protėvių paveldėjome tikrai labai daug, tad mūsų šventa pareiga tai išsaugoti ir perduoti savo ateities kartoms.

 

 

Atkurtam „KARIO" žurnalui - 90 metų (įkurtas 1919 m., Lietuvoje atkurtas 1991 m.)

(prieš įteikiant atminimo dovanėles)

 

Labai malonu matyti gana nedidelį, tačiau kūrybingą ir darbštų, „Kario" redakcijos kolektyvą, kuris skleidžia informaciją apie Lietuvos kariuomenę, rašo kariams apie karius. Sprendžiant iš to, kad jūs dirbate specializuotame žurnale, aišku, jog nesivaikote nei šlovės, nei pripažinimo, nei turtų, tačiau su meile ir profesionaliai atliekate savo darbą. Sveikindama jus su žurnalo 90 - mečiu noriu padėkoti jums ir palinkėti neblėstančios kūrybinės ugnies ir skaitytojų dėmesio bei palaikymo. Sėkmės keliaujant į šimtmetį!

Komentuokite
Krašto apsaugos ministerija pasilieka teisę pašalinti komentarus, įžeidžiančius žmogaus garbę ir orumą, skatinančius tautinę, rasinę, religinę nesantaiką, skatinančius smurtą.
Vardas
El. paštas
Komentaro tekstas
Apsaugos kodassecimg

 
Biudžetinė įstaiga, kodas Juridinių asmenų registre 188602751.
Totorių g. 25, LT-01121 Vilnius, tel. 8 (706) 70750, faks. (8 5) 264 8517, el. paštas kam@kam.lt
PVM mokėtojo kodas LT100001016116
© Lietuvos Respublikos krašto apsaugos ministerija
Sprendimas: Fresh Media