Grįžti į pradinįSvetainės medis   English Neįgaliesiems Mobili versija

nuoroda kariuomene     

 

KAS įvykių kalendorius

P A T K P Š S
5 6
13
16
22 24 25 27 28

 

 

Krašto apsaugos ministrės kalba, pasakyta Vilniaus rotušėje vykusiame Vilniaus grįžimo Lietuvai 70-ųjų metinių proga surengtame minėjime

2009.10.30

Gerbiami Seimo nariai, Vilniaus savivaldos atstovai, garbingieji žygio į Vilnių dalyviai, šio minėjimo organizatoriai ir svečiai,


Susirinkome paminėti Vilniaus krašto atgavimo 70-mečio jubiliejaus. Jubiliejus gražus, Lietuvos senosios sostinės atgavimo faktas labai svarbus ir reikšmingas, tačiau aplinkybės mūsų tautai ir valstybei tada buvo nepalankios ir turėjo ilgalaikes pasekmes. Džiugu tai, kad kitąmet švęsime dvidešimtmetį, kaip esame išsilaisvinę iš 1939 metų rudenį į Lietuvą klastingai įslinkusio Sovietų Sąjungos bolševikinio režimo. Vėl turime nepriklausomą valstybę, demokratinę valdžią, savo Lietuvos kariuomenę, o Vilnius yra europinio lygio miestas.


Istorikai 1939-1940 m. Lietuvos tarptautinę padėtį apibūdina paprastai: nuo ultimatumo prie ultimatumo ir nuo ultimatumo iki nepriklausomybės netekimo. 1938 m. kovo 17 d. Lietuvai ultimatumą įteikė Lenkija, taip sudariusi savotišką precedentą priiminėti ultimatumus. 1939 m. kovo 20 d. ultimatumą įteikė Vokietija ir Lietuva neteko dalies savo teritorijos. 1940-ųjų birželio 14 d. Sovietų Sąjunga įteikė ultimatumą ir Lietuva neteko valstybingumo.


1939 m. spalio 10 d. pasirašiusi Sovietų Sąjungos primestą sutartį Lietuva atgavo istorinę sostinę Vilnių, bet svetimos šalies karinių įgulų (20 tūkst. karių) atsiradimas reiškė nepriklausomybės praradimo pradžią, ribojo savarankišką užsienio politiką. Neutralios valstybės statusas buvo prarastas.


Praėjus ir tragiškiems, ir džiaugsmingiems 70 metų, esame savarankiška valstybė, NATO ir Europos Sąjungos narė. Turime viltį, kad lygiavertis dialogas tarp didžiųjų ir mažųjų Europos valstybių, gera mūsų šalies kaimynystė su Lenkija, Latvija ir Baltarusija bus išlaikyta ilgalaikėje perspektyvoje. Dabar labai svarbu dabartinei Lietuvos visuomenei pasimokyti iš savo šalies istorijos klaidų ir jų nebekartoti. Gyvybiškai būtina, kad mums užtektų išminties priimant politinius, ekonominius sprendimus ir įžvalgos kuriant ateities planus, užtektų ryžto būti pasirengus kartu su partneriais atgrasinti bet kokį agresorių.


Šiandien aš didžiuojuosi man suteikta garbe atlikti labai svarbią misiją - padėkoti ir pasveikinti tuos garbingus ir kilnius vyrus, kurie kaip jauni prieškario Lietuvos kariai įžygiavo į senąjį, legendomis ir dainomis apipintą Vilnių. To meto liudininkų prisiminimuose rašoma apie karių ryžtą kuo greičiau pasiekti Vilnių, tačiau žygis turėjo būti taikus. Raudonajai Armijai užėmus Vilnių ir išstūmus lenkų karius, lietuviai į sostinę įžygiavo tik bolševikams pasitraukus. Ta situacija mums teprimena, kokia svarbi yra politinė atsakomybė, nes politiniai sprendimai lemia, ar įvyks mūšis, ar iškils balta vėliava. Tačiau tokia retrospektyva matoma tik dabar, kai minėti įvykiai jau istorija, o tada žygio į Vilnių dalyviai nekantraudami kirto Lietuvos - Vilniaus krašto demarkacinę liniją tikėdami šio žygio svarba, o sostinės gyventojai nuoširdžiai džiaugėsi sulaukę Lietuvos kariuomenės dalinių tikėdami suvienytos valstybės ateitim.


Nuoširdžiai sveikinu visus to žygio dalyvius ir linkiu Jums tikrai stiprios sveikatos, nes Jūsų gyvenimo kelias yra labai prasmingas ir kupinas įvairių patyrimų. Labai norėčiau, kad Jūsų Tėvynės meilės pavyzdžiu sektų ir dabartinis Lietuvos jaunimas.

Komentuokite
Krašto apsaugos ministerija pasilieka teisę pašalinti komentarus, įžeidžiančius žmogaus garbę ir orumą, skatinančius tautinę, rasinę, religinę nesantaiką, skatinančius smurtą.
Vardas
El. paštas
Komentaro tekstas
Apsaugos kodassecimg

 
Biudžetinė įstaiga, kodas Juridinių asmenų registre 188602751.
Totorių g. 25, LT-01121 Vilnius, tel. 8 (706) 70750, faks. (8 5) 264 8517, el. paštas kam@kam.lt
PVM mokėtojo kodas LT100001016116
© Lietuvos Respublikos krašto apsaugos ministerija
Sprendimas: Fresh Media