Grįžti į pradinįSvetainės medis   English Neįgaliesiems Mobili versija

nuoroda kariuomene     

 

KAS įvykių kalendorius

P A T K P Š S
3
9
12 17
21 23 24
29 30 31

 

 

Krašto apsaugos ministrės kalba Taikos vėliavos pakėlimo ir Kultūros dienai paminėti

2009.04.15

Balandžio 15-oji - Taikos vėliavos pakėlimo ir Kultūros diena
2009 m. Vilnius

 

Ši diena pasirinkta neatsitiktinai. Pasaulio istorijoje būna laikotarpių, kai kyla naujos idėjos, taurinančios visą žmoniją - viena iš jų yra žymaus rusų dailininko, mokslininko ir mąstytojo Nikolajaus Rericho.

 

1904 m. šis menininkas viename savo pranešime iškėlė mintį, kad reikia apsaugoti kultūros turtus nuo visa griaunančios karo jėgos. Rusijos vyriausybei jau buvo parengtas ir tokios sutarties projektas, tačiau prasidėjęs Pirmasis pasaulinis karas dar kartą įrodė, kad ilgai kurti žmonijos meno šedevrai labai greitai virsta griuvėsių ir pelenų krūva.

 

Tačiau Rericho idėjai neliko abejingi daugelio šalių kultūrai pasišventę žmonės, kurių dėka gimė ištisas judėjimas ir 1935 m. balandžio 15 d. Vašingtone buvo ratifikuotas Rericho paktas ir įteisinta Taikos vėliava - jos simboliu pasirinktas raudonas žiedas, juosiantis tris raudonus skritulius. (Įprasmintas Trejybės motyvas, kurį Rerichas keliaudamas po pasaulį atrado įvairiose kultūrose ir religijose nuo neolito laikų). Trejybė gali būti aiškinama įvairiai: religija, menas ir mokslas; tiesa, grožis ir teisingumas; praeitis, dabartis ir ateitis amžinybėje ir pan.

Tačiau pagrindinis Rericho pakto tikslas - karo ir vidaus suiručių metu, kada kultūros vertybėms gresia sunaikinimo pavojus, turi būti ant tų visų pastatų iškelta kūrybos gerbimo „Taikos vėliava". 1954 m. remiantis šiuo paktu buvo priimta Hagos konvencija ir kultūros paminklų ir įstaigų apsaugai buvo pasirinktas šiek tiek pakeistas vėliavos ženklas, tačiau esmė liko ta pati - apsaugoti kultūrą nuo sunaikinimo.

 

Lietuvos kultūros atstovai šiame judėjime taip pat dalyvavo nuo 1933 m. antrosios tarptautinės konferencijos
Vašingtone. Rericho pakto aktualumas yra suvokiamas ir šiandieninėje Lietuvoje ir nuo 1999 m. vyksta Etikos forumai, kurie siekia politikos ir kultūros bendradarbiavimo, stiprinant dorovės vaidmenį. Nes tik tada, kai žmonės kalbasi, ieško bendros išeities iš sudėtingų situacijų yra vilties, kad pabūklai tylės... Yra vilties, kad žmonijos meno ir mokslo kūriniai bus išsaugoti ir tarnaus žmonių gerovei.

 

Lietuvos krašto apsaugos sistemoje yra nemažai vertingų kultūros paveldo objektų, mūsų ministerijos pastatas - vienas iš jų. Džiugu, kad savo laiku jis buvo sutvarkytas, o dabar mes esame atsakingi už jo išsaugojimą ateičiai. Sunku pasakyti, kaip pavyktų išsaugoti kultūros ir meno paminklus karo metu, tačiau mes tikrai galime tai padaryti taikos metu. Labai svarbu dabar suformuoti teisingą ir jautrų jaunų žmonių požiūrį į kultūros vertybes.

 

Šiandien mes minime 74-ąsias Rericho pakto ir 55 -ąsias Hagos konvencijos metines. Ta proga noriu visiems palinkėti, kad savo kasdienybėje nepamirštume, jog esame čia, kad karo mūsų žemėje nebūtų niekada ir paminklai liktų mūsų vaikams, mūsų anūkams. Tai, kad Taikos vėliava keliama Krašto apsaugos ministerijos kieme yra simboliška, nes mes esam tie, kurie labiausiai norime taikos.

 

Komentuokite
Krašto apsaugos ministerija pasilieka teisę pašalinti komentarus, įžeidžiančius žmogaus garbę ir orumą, skatinančius tautinę, rasinę, religinę nesantaiką, skatinančius smurtą.
Vardas
El. paštas
Komentaro tekstas
Apsaugos kodassecimg

 
Biudžetinė įstaiga, kodas Juridinių asmenų registre 188602751.
Totorių g. 25, LT-01121 Vilnius, tel. 8 (706) 70750, faks. (8 5) 264 8517, el. paštas kam@kam.lt
PVM mokėtojo kodas LT100001016116
© Lietuvos Respublikos krašto apsaugos ministerija
Sprendimas: Fresh Media