Grįžti į pradinįSvetainės medis   English Neįgaliesiems Mobili versija

nuoroda kariuomene     

 

KAS įvykių kalendorius

P A T K P Š S
3
9
12 17
21 23 24
29 30 31

 

 

Lapkričio 26 d. Ministrą Pirmininką Andrių Kubilių pavaduojanti Krašto apsaugos ministrė Rasa Juknevičienė dalyvavo Žinių radijo laidoje

2009.11.27

Lapkričio 26 d. Ministrą Pirmininką Andrių Kubilių pavaduojanti Krašto apsaugos ministrė Rasa Juknevičienė dalyvavo Žinių radijo laidoje "Pozicija". Pateikiame laidos interviu. Ministrę kalbino radijo žurnalistas Aurimas Perednis.

 

A. Perednis: A. Zuokas kaltina valdančiuosius negirdint jo pasiūlymų. Ar tai buvo bausmė A. Zuokui, atmetus jo pasiūlymą?

R. Juknevičienė: Jokiu būdu ne. Taip sprendimai nepriiminėjami. Koalicija yra ne iš vienos partijos.Turi būti sutarimas. Tie pasiūlymai labai gražūs, bet jie kainuotų šimtus milijonų litų biudžetui.

 

A. Perednis: Bet tie pasiūlymai įsigaliotų nuo 2011 m.

R. Juknevičienė: Nacionaliniame susitarime yra sutarta, kad nuo kitų metų prasideda debatai, ką darysim po to, kai pradėsim krapštytis iš krizės. Ir tam reikia laiko. Manau, A. Zuokas iš anksto žinojo, ką jis daro ir jo pasitraukimas nėra vien dėl to, kad nori gero žmonėms. Aš tai supratau labai paprastai - žmogui, gyvenusiam su labai plačiais užmojais, dirbti Seime už keletą tūkstančių yra labai trošku.

 

A. Perednis: Kokios pasekmės koalicijoje? Neišprovokuos daugiau išeinančių?

R. Juknevičienė: Tą pačią minutę, kai A. Zuokas paliko salę, liberalios frakcijos pradėjo,tikiuosi, nuoširdžius pokalbius dėl ateities. Zuokas buvo didelė kliūtis liberalams, kad jie jungtųsi į vieningą srovę.

 

A. Perednis: Jūs manote tai paskatins liberalus susivienijimui? Šiandien spaudoje rašoma, kad tiek V. Mazuronis, tiek A. Butkevičius matuojasi premjero antpečius?

R. Juknevičienė: Aš manau, kai ekonomika ims gerėti dar dažniau ir intensyviau matuosis. Bet mums svarbu, kad būtų padaryti tie darbai, kuriuos reikia padaryti. Ir tie darbai tikrai nepopuliarūs.

 

A. Perednis: Kokia situacija koalicijoje, Tėvynės sąjungoje? Visada, kai biudžetas priiminėjamas, susvyruoja koalicija.

R. Juknevičienė: Yra visokių nuomonių ir tai normalu - gyvename demokratiškoje valstybėje. Bet aš labai džiaugiausi antradienio vakare, kai Seimo plenariniame posėdyje visi 46 TS-LKD frakcijos nariai balsavo vieningai. Mes šiandien 9 val. rinksimės į TS-LKD frakciją, kalbėsimės. Aš matau, kad kuo daugiau puolimo, tuo vieningesni mes tampame. O puolimas vyksta tikrai ne dėl pensininkų, o todėl, kad prasidėjo dideli procesai energetikos sektoriuje.Vakar Vyriausybė priėmė sprendimą dėl LEO išardymo. Kitą savaitę prasideda derybos. Šita Vyriausybė sumažino elektros tarifus.Tai buvo nelengva padaryti. Nuo naujų metų yra labai svarbios paraiškos, kad Lietuvoje rastųsi energetikos rinka. Tikrai, kol bus šita Vyriausybė, bus ardomi monopoliai. Nebus leidžiama toliau mopolizuoti rinką, kas kenkia vartotojui, nuo to kainos aukštos. Ir tą darom.

 

A. Perednis: Tikrosios priežastys yra pajudinti klanai?

R. Juknevičienė: Aš manau, kad didele dalimi - taip. Išardyta daugelis struktūrų, kurios ir neleido judėti į priekį. Dar daug kas nepadaryta. Dar daug kas laukia. Ne tik V. Mazuronis ir A. Butkevičius suinteresuoti kažkaip pakeisti valdžią, bet ir tie, kurie ankstesnio premjero duris atidarinėdavo koja, dėdavo ant stalo jau parengtus dokumentus. Kai kas sutriko, nes nebežino, kaip prie tos valdžios prieiti. Anksčiau būdavo paprasta. Juk teko girdėti apie įvairius "otkatus". Aš nesakau, kad dabar to nėra kuriose nors grandyse. Deja, gal ir yra. Bet matome, kad tendencijos keičiasi.

 

A. Perednis: O kaip Jūs priimate kaltinimus nemokšiškumu Vyriausybei ?

R. Juknevičienė: Aš matau, kodėl taip vyksta. Paskutinius 2 mėnesius atakų smaigalyje - Andrius Kubilius. "Premjeru gali būti bet kas, tik ne A. Kubilius" - tokia pagrindinė atakuojančiųjų mintis. Pabrėžiu dar daug kas yra nepadaryta - teisėsaugoje, VSD, beje, su šios institucijos užvaldymu susiję daug problemų. Bet nuosekliai, pamažu bandom judėti pirmyn.

 

A. Perednis: Bet per šią kadenciją, ar Lietuva tapo skaidresnė?

R. Juknevičienė: Ramia širdimi,deja, dar negalėčiau atsakyti - taip. Bijau, kad čia tai ilgas procesas. Ne tik valdžia tokia. Pasižiūrėkime į žiniasklaidą, pažiūrėkime į santykius tame trikampyje - verslas, žiniasklaida, politika. Pasižiūrėkime, kiek čia ir kitur yra neskaidrių įtakų.

 

A. Perednis: Ko laukiate?

R. Juknevičienė: Nelaukiame, daug darome: nebėra tokio masto žiniasklaidos tiesioginio pirkimo, kaip anksčiau. Tai irgi sukelia daug nepasitenkinimo.

 

A. Perednis: Seimo NSGK atlieka tyrimą, jūs taip pat esate tos komisijos narė. Ar galėjo Lietuvoje būti CŽV kalėjimas, sulaikymo įstaiga, kurioje galėjo būti kankinami terorizmu įtariami žmonės? Ar sugebės komitetas nustatyti tiesą?

R. Juknevičienė: Šitas tyrimas yra dar viena priežastis, kodėl suaktyvėjo noras versti šitą Vyriausybę. Tyrimas vyksta, aš negaliu jo komentuoti. Nusiteikimas atskleisti tiesą yra, atskleisti tokią, kokia ji bebūtų.

 

A. Perednis: "Lietuvos žinios" šiandien rašo, kad šis tyrimas labai primena Vytauto Pociūno tyrimą. Pagal tą netiesos mastą. Matote tame paralelių?

R. Juknevičienė: Visiškai tas pats. Tai iš esmės yra tęsinys.

 

A. Perednis: Iš ko tas spaudimas kyla?

R. Juknevičienė: Iš tų pačių jėgų.

 

A. Perednis: Kodėl jos tai daro?

R. Juknevičienė: Palaukim tyrimo pabaigos.

 

A. Perednis: Jūs sakote svarbu nustatyti tiesą, kokia ji bebūtų, bet yra JAV - mūsų partnerė. Yra svarstymų, kad tai kenkia mums, mūsų partnerystei su jais. Kaip Jūs tai vertinate?

R. Juknevičienė: Tyrimas prasidėjo JAV. Ne Lietuvoje. Jeigu Lietuva nepasakys, tai kažkada JAV pasakys. Manau, abiems valstybėms yra tik į naudą.

 

A. Perednis: Daug aukščiausių pareigūnų neigia šią informaciją?

R. Juknevičienė: Jų valia. Matysim.

 

A. Perednis: Gali jie sakyti netiesą?

R. Juknevičienė: Nežinau. Aš tik galiu pasakyti, kaip buvo aname NSGK tyrime. Kai A. Januška, praėjus kažkurtiam laikui po tyrimo, pasakė, kad anekdotus pasakojo.

 

A. Perednis: Ar šiuo atveju irgi nebus nieko, jei pasakos anekdotus?

R. Juknevičienė: Matysim.

 

A. Perednis: S. Pečeliūnas siūlo bausti asmenis, duodančius melagingus parodymus komisijoje, net pagal baudžiamąją teisę. Jūs paremsite?

R. Juknevičienė: Taip, būtinai. Man pačiai buvo kilusi mintis teikti šią pataisą, bet Saulius buvo greitesnis.

 

A. Perednis: Ar Seime atsiras valios šią pataisą paremti?

R. Juknevičienė: Manau, kad taip. Aš turiu parsivežus iš rimto forumo knygelę - Jungtinių Tautų Organizacijos išleistas rekomendacijas, ypatingai tokiems kraštams kaip mums, kurie tik pradėjo demokratinius procesus ir specialiųjų tarnybų kontrolę. Viename iš punktų yra parašyta, kad savo įstatymuose būtina įtvirtinti nuostatą dėl priesaikos davimo liudijant parlamente. Čia yra kažkas panašaus, nes priesaikos sulaužymas užtraukia baudžiamą atsakomybę.
Tyrimo eiga rodo, kad komieto nariai yra nusiteikę rimtai.

 

A. Perednis: Šią savaitę švenčiame Kariuomenės dieną. Ar Lietuva apginama?

R. Juknevičienė: Turime pasirašę sutarį. Nematau jokių prielaidų, kodėl NATO sutarties 5 straipsnis negalėtų būti vykdomas. Mes esame visiškai skirtingame krante nei yra Gruzija. Po Gruzijos įvykių mūsų partnerių požiūris į mūsų regioną tapo atidesnis.

 

A. Perednis: Reikšmingiausias dalykas, kurį jūs sieksite padaryti kariuomenei?

R. Juknevičienė: Kad Lietuvos gynybos sistema būtų subalansuota. Tiek gebėjimu ginti savo kraštą, tiek dalyvavimu tarptautinėse misijose. Tie abu dalykai yra labai svarbūs. Iki šiol prioritetas buvo dalyvavimas tarptautinėse misijose, mažiau kreipiant dėmesį į Lietuvos gynybai.

 

 

Komentuokite
Krašto apsaugos ministerija pasilieka teisę pašalinti komentarus, įžeidžiančius žmogaus garbę ir orumą, skatinančius tautinę, rasinę, religinę nesantaiką, skatinančius smurtą.
Vardas
El. paštas
Komentaro tekstas
Apsaugos kodassecimg

 
Biudžetinė įstaiga, kodas Juridinių asmenų registre 188602751.
Totorių g. 25, LT-01121 Vilnius, tel. 8 (706) 70750, faks. (8 5) 264 8517, el. paštas kam@kam.lt
PVM mokėtojo kodas LT100001016116
© Lietuvos Respublikos krašto apsaugos ministerija
Sprendimas: Fresh Media