Tarptautinis bendradarbiavimas » Europos Sąjunga » Pirmininkavimas ES Tarybai | Spausdinti ![]() |
Pirmininkavimas ES Tarybai
Nuotr. aut. – Alfredas Pliadis
2013 m. II pusmetį Lietuvai pirmą kartą pirmininkavo Europos Sąjungos Tarybai.
Lietuvos pirmininkavimo laikotarpis sutapo su pasirengimu 2013 m. gruodžio mėnesį vykusiai Europos Vadovų Tarybai (EVT) gynybos klausimais. Kaip pirmininkaujanti valstybė Lietuva, bendradarbiaudama su kitomis ES institucijomis, aktyviai dalyvavo pasirengimo EVT procese ir strateginėje diskusijoje dėl ES Bendrosios saugumo ir gynybos politikos (BSGP) ateities.
Pagrindiniai Lietuvos pirmininkavimo prioritetai saugumo ir gynybos politikos srityje buvo:
ES partnerysčių srityje: siekti glaudesnių ES santykių su Rytų partnerystės šalimis (Armėnija, Azerbaidžanu, Baltarusija, Gruzija, Moldova ir Ukraina). Aktyvinti politinį dialogą ir praktinį bendradarbiavimą su ES Rytų partnerėmis saugumo ir gynybos srityje, siekti partnerių įtraukimo į ES Bendrąją saugumo ir gynybos politiką dalyvaujant mokymuose ir ruošiantis dalyvauti ES vadovaujamose tarptautinėse operacijose.
Skatinti praktinį ES ir NATO bendradarbiavimą saugumo srityje, kad šių organizacijų pajėgumai nedubliuotų, bet papildytų vieni kitus.
ES gebėjimo reaguoti į naujus saugumo iššūkius srityje: Lietuva siekė stiprinti ES atsako į naujai kylančias saugumo grėsmes (energetinis bei kibernetinis saugumas) pajėgumus. Daugiausia dėmesio Lietuva skyrė energetiniam saugumui ir konkrečiai vienam iš jo aspektų – kariniam energetiniam efektyvumui, siekdama, kad ES šalių bendradarbiavimas karinio energetinio efektyvumo srityje ilgainiui taptų BSGP dalimi.
Lietuva taip pat siekė didinti ES kovinių grupių efektyvumą ir spręsti jų panaudojimo klausimą (per visą ES kovinių grupių budėjimo istoriją jos nė karto nebuvo aktyvuotos).
2013 m. gruodžio mėnesį priimtose EVT išvadose gerai atspindėti Lietuvos interesai. ES valstybių vadovai prie gynybos klausimų grįš 2015 m. birželį.
Europos Vadovų Tarybos 2013 m. gruodžio 19-20 d. išvadų tekstas dėl Bendrosios saugumo ir gynybos politikos:
http://www.consilium.europa.eu/uedocs/cms_data/docs/pressdata/en/ec/140214.pdf